Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Nadleśnictwo Borne Sulinowo jest jednym z najmłodszych nadleśnictw w Polsce. Historia naszego nadleśnictwa zaczyna się wraz z opuszczeniem przez Wojska Federacji Rosyjskiej terenów poligonu Borne Sulinowo.

Nadleśnictwo Borne Sulinowo jest jednym z najmłodszych nadleśnictw w Polsce. Historia naszego nadleśnictwa zaczyna się wraz z opuszczeniem przez Wojska Federacji Rosyjskiej terenów poligonu Borne Sulinowo.

Nadleśnictwo Borne Sulinowo utworzone zostało 01.01.1993 r. na podstawie Zarządzenia nr 64 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31.12.1992 r.

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Borne Sulinowo to 20 455 ha, z czego 18 230 ha zajmują lasy. Od 2022 roku Nadleśnictwo stanowi jeden obręb leśny, ale wcześniej podzielone było na dwa: Borne Sulinowo i Broczyno. Jeśli spojrzycie na mapę, zobaczycie, że rzeka Piława
i Zalewy Nadarzyckie dzielą nadleśnictwo na dwie części.

Wschodnia część to fragment dawnego obrębu leśnego Borne. Do I wojny światowej te tereny pozostawały w posiadaniu większych własności rolno-leśnych. Po wojnie część lasów wykupił niemiecki skarb państwa, tworząc z nich Nadleśnictwo Państwowe Freierswald z siedzibą w Marianowie.
W roku 1935 decyzją ówczesnych władz niemieckich okoliczna ludność została wysiedlona, a teren przeznaczono na artyleryjski poligon wojskowy, który w czasie II wojny światowej znacznie powiększono. Po II wojnie światowej omawiany teren zajęły wojska radzieckie, które użytkowały go jako poligon wojsk zmechanizowanych i rakietowych do 21 sierpnia 1992 roku.

Część zachodnia, czyli dawny obręb Broczyno, powstała z utworzonego administracyjnie
w 1945 r. Nadleśnictwa Broczyno. W skład Nadleśnictwa weszły dawne lasy państwowe, lasy byłych majątków ziemskich, oraz w niewielkim procencie, dawne lasy chłopskie. Na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych oraz stanu lasu po II wojnie światowej można stwierdzić, że zachodnia część obrębu stanowiła obszar byłych lasów państwowych i wchodziła przed 1945 r. w skład Nadleśnictwa Linichen. Rosnące tam wartościowe drzewostany sosnowe, świadczyły o dobrych warunkach rozwoju dla sosny oraz o dobrze zorganizowanych czynnościach gospodarczych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Łowiectwo

Łowiectwo

Łowiectwo to zaplanowane i skoordynowane gospodarowanie zwierzyną oparte na zasadach ochrony zwierząt łownych, ale i środowiska, które zamieszkują.

Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.

 

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Borne Sulinowo

          OHZ  Borne Sulinowo składa się z dwóch zróżnicowanych obwodów leśnych
( 167, 168) o łącznej powierzchni 23 344,66 hektarów. Na jego obszarze w stanie wolnym żyje wiele gatunków zwierząt, którymi gospodaruje się w racjonalny sposób poprzez tworzenie dogodnych warunków bytowania, czy regulację liczebności. Poletka łowieckie zajmują powierzchnie 119,78 ha, co roku wysiewane są różne gatunki zbóż i roślin pastewnych, sadzone są także drzewa i krzewy biocenotyczne, które tworzą bazę pokarmową dla zwierzyny. Łąki śródleśne o łącznej powierzchni 81,57 ha. Tworzone są także pasy zaporowe, które służą do wykładania pokarmu i zatrzymania zwierzyny w łowisku łączna długość wynosi 12,28 km.

Stan zwierzyny na dzień 10.03.2023 r.

Obwód 167

  • Jelenie - 196 osobników ( 65 byków, 105 łań, 26 cielaków)
  • Sarny - 92 osobniki ( 34 kozły, 43 kozy, 15 koźląt)
  • Dziki - 24 osobniki

Obwód 168

  • Jelenie - 201 osobników (80 byków, 99 łań, 22 cielaki)
  • Sarny - 98 osobników (26 kozłów, 56 kóz, 16 koźląt)
  • Dziki - 15 osobników

 

Koła łowieckie

Na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo znajdują się także 4 obwody łowieckie, które są dzierżawione przez Koła Łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego

Koło Łowieckie nr 89 „BORUTA" – obwód nr 169 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)

Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 5 238,35 ha

Wojskowe Koło Łowieckie Nr 44 TROP w Pile – obwód nr 171 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)

Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 5 554,14 ha

Koło Łowieckie Dzik – Otrzep – obwód nr 172 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)

Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 9384,44 ha

Koło Łowieckie nr 7 Myśliwiec – obwód nr 174 (organ wydzierżawiający: Starosta Drawski)

Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 4 100,84 ha.