Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja leśna

Edukacja leśna społeczeństwa to jedno ze statutowych działań Lasów Państwowych. Prowadzona jest w oparciu o Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa. Dbanie o prawidłowy wizerunek lasów i leśników to zadanie, na które nie powinno zabraknąć czasu i chęci.

W 2011 roku pracownicy biurowi i terenowi nadleśnictwa wzięli udział w:
•    Lekcjach terenowych;
•    Spotkaniach z leśnikiem w szkołach;
•    Spotkaniach edukacyjnych z leśnikiem poza szkołą;
•    Konkursach leśnych (wiedzy, plastycznych, literackich itp.);
•    Akcjach i imprezach okolicznościowych.
Wzięło w nich udział 845 osób (701 ze szkół podstawowych, 29 z gimnazjów, 25 ze szkół ponadgimnazjalnych i 90 osób dorosłych).
 
W związku z ustanowieniem roku 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów najważniejszym wydarzeniem edukacyjnym było spotkanie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej pt. „Międzynarodowy Rok Lasów – Las całkiem blisko nas", na którym przedstawiono ideę MRL, przekazano wiedzę na temat pracy leśników i walorów przyrodniczych borneńskich lasów.

Zwieńczeniem roku w edukacji leśnej był konkurs fotograficzny „Las wokół nas", skierowany do wszystkich miłośników lasów wokół Bornego Sulinowa.

Nadleśnictwo Borne Sulinowo współpracuje w zakresie edukacji leśnej między innymi ze szkołami podstawowymi, gimnazjalnymi oraz ponadgimnazjalnymi, z przedszkolami i Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Bornem Sulinowie.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Łowiectwo

Łowiectwo

Łowiectwo to zaplanowane i skoordynowane gospodarowanie zwierzyną oparte na zasadach ochrony zwierząt łownych, ale i środowiska, które zamieszkują.

Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.

 

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Borne Sulinowo

          OHZ  Borne Sulinowo składa się z dwóch zróżnicowanych obwodów leśnych
( 167, 168) o łącznej powierzchni 23 344,66 hektarów. Na jego obszarze w stanie wolnym żyje wiele gatunków zwierząt, którymi gospodaruje się w racjonalny sposób poprzez tworzenie dogodnych warunków bytowania, czy regulację liczebności. Poletka łowieckie zajmują powierzchnie 119,78 ha, co roku wysiewane są różne gatunki zbóż i roślin pastewnych, sadzone są także drzewa i krzewy biocenotyczne, które tworzą bazę pokarmową dla zwierzyny. Łąki śródleśne o łącznej powierzchni 81,57 ha. Tworzone są także pasy zaporowe, które służą do wykładania pokarmu i zatrzymania zwierzyny w łowisku łączna długość wynosi 12,28 km.

Stan zwierzyny na dzień 10.03.2023 r.

Obwód 167

  • Jelenie - 196 osobników ( 65 byków, 105 łań, 26 cielaków)
  • Sarny - 92 osobniki ( 34 kozły, 43 kozy, 15 koźląt)
  • Dziki - 24 osobniki

Obwód 168

  • Jelenie - 201 osobników (80 byków, 99 łań, 22 cielaki)
  • Sarny - 98 osobników (26 kozłów, 56 kóz, 16 koźląt)
  • Dziki - 15 osobników

 

Koła łowieckie

Na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo znajdują się także 4 obwody łowieckie, które są dzierżawione przez Koła Łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego

Koło Łowieckie nr 89 „BORUTA" – obwód nr 169 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)

Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 5 238,35 ha

Wojskowe Koło Łowieckie Nr 44 TROP w Pile – obwód nr 171 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)

Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 5 554,14 ha

Koło Łowieckie Dzik – Otrzep – obwód nr 172 (organ wydzierżawiający: Dyrektor RDLP Szczecinek)

Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 9384,44 ha

Koło Łowieckie nr 7 Myśliwiec – obwód nr 174 (organ wydzierżawiający: Starosta Drawski)

Powierzchnia podlegająca wydzierżawieniu: 4 100,84 ha.