Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Nadleśnictwo Borne Sulinowo położone jest we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiatach szczecineckim i drawskim oraz w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie złotowskim.

Według regionalizacji przyrodniczo – leśnej lasy Nadleśnictwa Borne Sulinowo leżą w Krainie Bałtyckiej, mezoregionie Pojezierza Drawskiego – niewielki fragment w okolicach Czaplinka; oraz w Krainie Wielkopolsko – Pomorskiej, w mezoregionach Równiny Wałeckiej – większość nadleśnictwa i Pojezierza Krajeńskiego – fragment południowo wschodni w okolicach Kłomina.


Najniżej położony punkt, o wysokości bezwzględniej 117 m n.p.m., znajduje się na poziomie doliny rzeki Dobrzycy, na granicy z Nadleśnictwem Wałcz. Najwyższy punkt, o wysokości bezwzględniej 179 m n.p.m., znajduje się na wzniesieniu Rybna Góra w pobliżu rezerwatu „Diabelskie Pustacie”. Różnica wzniesień pomiędzy punktami wynosi 62 m. Cały obszar nadleśnictwa to tereny nizinne. Część zajętą przez rezerwat przyrody ,,Diabelskie Pustacie” pokrywają rozległe wrzosowiska o niespotykanych w Polsce walorach krajobrazowych.

Na terenie nadleśnictwa panuje klimat umiarkowany. Przeważają wiatry zachodnie, o dużym nasileniu na przedwiośniu i w okresie późnej jesieni. Wiatry te posiadają niekiedy cechy wiatrów wywalających i mogą powodować w drzewostanach dość duże straty.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rozminowanie w Nadleśnictwie

Rozminowanie w Nadleśnictwie

Nadleśnictwo Borne Sulinowo uczestniczy w realizacji projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP"

Projekt realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego UE Infrastruktura i Środowisko - strona programu www.pois.gov.plw ramach działania 2.2. Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich. Koszt całkowity projektu to 130 mln zł. Jest on realizowany na terenie całej Polski w 58 nadleśnictwach, a jego działania obejmą zasięgiem obszar ponad 30 000 ha.

 

Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.

 

W ramach projektu realizowane będą następujące działania:

1. Wykonanie rozpoznania saperskiego i oczyszczenia terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych

2. Ocena przyrodnicza terenów

3. Ocena geośrodowiskowa terenów

4. Usuwanie zanieczyszczeń gruntowych

5. Rozbiórka lub zabezpieczenie obiektów powojskowych i porządkowanie terenu

6. Przygotowanie i rewitalizacja podłoża gruntowego

7. Działania związanie z ochroną gatunków i siedlisk

8. Odnowa i przebudowa drzewostanów z dostosowaniem ich składu gatunkowego do warunków siedliskowych

 

Wszelkie informacje związane z projektem można znaleźć na stronie internetowej Jednostki Realizującej Projekt - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które z ramienia beneficjenta Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe koordynuje projekt.

 

Adres strony internetowej projektu:

www.ckps.lasy.gov.pl zakładka Projekty PGL LP - Rekultywacja poligonów