Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat

Rezerwat przyrody „Diabelskie Pustacie” obejmuje obszar o powierzchni 932,04 ha.

Zlokalizowany jest w zasięgu obszaru Natura 2000 – SOO „Diabelskie Pustacie".
Uznany został Rozporządzeniem Nr 45/2008 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 14 listopada 2008 r. (Dz. Urz. W. Z. z 2008 r., Nr 96, poz. 2076).
W skład rezerwatu wchodzi:
― fragment Nadleśnictwa Czarnobór, o powierzchni 294,41 ha;
― fragment Nadleśnictwa Borne Sulinowo, o powierzchni 637,63 ha, zlokalizowany w obrębie Borne Sulinowo, w tym:
•  grunty leśne zalesione i niezalesione – 40,77 ha,
•  grunty związane z gospodarką leśną – 24,74 ha,
•  grunty nieleśne – 572,12 ha.

Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie układów biocenotycznych i krajobrazu dwóch szlaków sandrowych - młodszego szlaku sandrowego i szlaku Płytnicy oraz leżących w ich obrębie obniżeń wytopiskowych i wzgórz o charakterze ostańców erozyjnych.
Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów, typów i podtypów rezerwatów przyrody (Dz. U. Nr 60, poz. 533), rezerwat „Diabelskie Pustacie" zaliczono do:
I. Rodzaj rezerwatu - florystyczny (Fl);
II. Typ i podtyp rezerwatu:
a) ze względu na dominujący przedmiot ochrony:
- typ rezerwatu - biocenotyczny i fizjocenotyczny (PBf);
- podtyp rezerwatu - biocenoz naturalnych i półnaturalnych (bp);
b) ze względu na główny typ ekosystemu:
- typ rezerwatu - różnych ekosystemów (EE);
- podtyp rezerwatu - mozaiki różnych ekosystemów (me).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcji #sprzątaMY, w naszym nadleśnictwie na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się pod numer telefonu 661 661 311. Akcja rozpocznie się
o godzinie 11:30 i potrwa do 13:30, a posprzątamy Głowę Orła i okolice.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.