Zum Inhalt wechseln

Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pożytek pszczeli do produkcji miodu, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

W leśnictwie głównym celem użytkowania lasu jest pozyskanie drewna. Rozmiar pozyskania określany jest w Planie Urządzania Lasu (PUL), który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat. Zapewnia on pozyskanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach czyli tzw. zapas na pniu. Podsumowując gospodarka w lasach prowadzona jest w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości drewna do pozyskania decyduje tzw. etat cięć określony w każdym Planie Urządzenia Lasu (PUL). Jest to ilość drewna (w metrach sześciennych grubizny) możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach, na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan.

Drewno pozyskiwane w Nadleśnictwie Borne Sulinowo w ramach obowiązującego PUL pochodzi z różnego rodzaju cięć, a mianowicie:

  • Cięć rębnych –  usuwanie z lasu drzewostanów „dojrzałych” (w wieku rębnym). Celem tych cięć jest pozyskanie surowca dla przemysłu oraz przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • Cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) –  usuwanie z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu, z przeznaczeniem dla przemysłu oraz pozostawione do naturalnego rozkładu;
  • Cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

W Nadleśnictwie Borne Sulinowo według opracowanego PUL na lata 2022-2031 przewidziane jest pozyskanie drewna w łącznej ilości 760 958 m3 grubizny. W tym:

  • Etat cięć w użytkowaniu rębnym – 370 958 m3 grubizny;
  • Etat cięć w użytkowaniu przedrębnym – 390 000 m3 grubizny.

 

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli, zakładów produkujących galanterię ogrodową  oraz mniejszych zakładów stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Żeby cieszyć się dorodnymi i zdrowymi drzewostanami, nie wystarczy tylko „dobrze” je posadzić. Czasami trzeba drzewostany chronić przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi, atmosferycznymi i antropogenicznymi. To zadanie realizuje szeroko rozumiana ochrona lasu.

Lasy Nadleśnictwa Borne Sulinowo corocznie zagrożone są żerem pierwotnych i wtórnych szkodników owadzich. Monitorowanie oraz walkę o zachowanie trwałości lasów prowadzi się poprzez wykładanie pułapek klasycznych, feromonowych, ścinkę i korowanie drzew zasiedlonych, a w ostateczności poprzez zwalczanie chemiczne.
W ostatnich latach zwalczano gradacje brudnicy mniszki.
Biologiczną walkę z patogenami grzybowymi prowadzi się poprzez zabezpieczanie pniaków preparatem PgIBL oraz, sporadycznie, przez mechaniczne usuwanie opanowanych drzewek.

Drogą stosowania szeregu zabiegów gospodarczych realizowana jest ogniskowo-kompleksowa metoda ochrony lasu. Zasadniczym celem tej metody jest podnoszenie biologicznej odporności drzewostanów poprzez sztuczne zagęszczanie populacji organizmów antagonistycznych w stosunku do organizmów szkodliwych oraz dokonywanie przekształceń w drzewostanach, stanowiących potencjalne ogniska gradacyjne. Dotyczy to fauny owadożernej, zwłaszcza ptaków oraz owadów, pająków, nietoperzy.

Ograniczanie szkód od zwierzyny Nadleśnictwo prowadzi poprzez indywidualne (chemiczne i mechaniczne) oraz powierzchniowe (grodzenia) formy ochrony drzewek.
W warunkach Nadleśnictwa Borne Sulinowo istotne znaczenie mają szkody powodowane przez czynniki atmosferyczne. W ostatnich latach były to m. in. długotrwałe susze, silne wiatry wywalające, późne przymrozki wiosenne i zastoiska mrozowe.

Ochrona przeciwpożarowa.
Od 2012 roku wszystkie lasy Nadleśnictwa Borne Sulinowo należą do II kategorii zagrożenia pożarowego. Dzięki zbiorowemu wysiłkowi pracowników Nadleśnictwa, systemowi monitoringu, patrolom naziemnym i lotniczym odnotowuje się niewielkie ilości pożarów i niskie straty biologiczne. Ilość pożarów w poszczególnych latach przedstawiono w tabeli.

  
rok
ilość powierzchnia (ha) - ogółem pow. bez strat pow. ze stratami wartość strat
2008 5 9,14 7,96 1,18 7327,00
2009 14 9,21 9,21 - -
2010 1 0,10 0,10 - -
2011 3 1,03 1,03 -

-

 
 
2012 3 0,30 0,30 - -
2013 5 0,52 0,30 0,22 2225,23



Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 23 punkty czerpania wody. Nadleśnictwo posiada 3 bazy sprzętu p.poż oraz samochód patrolowo-gaśniczy. Do monitoringu naziemnego służą dwie dostrzegalnie: drewniana w Leśnictwie Machliny i żelbetowa w Leśnictwie Liszkowo.