Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pożytek pszczeli do produkcji miodu, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

W leśnictwie głównym celem użytkowania lasu jest pozyskanie drewna. Rozmiar pozyskania określany jest w Planie Urządzania Lasu (PUL), który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat. Zapewnia on pozyskanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach czyli tzw. zapas na pniu. Podsumowując gospodarka w lasach prowadzona jest w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości drewna do pozyskania decyduje tzw. etat cięć określony w każdym Planie Urządzenia Lasu (PUL). Jest to ilość drewna (w metrach sześciennych grubizny) możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach, na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan.

Drewno pozyskiwane w Nadleśnictwie Borne Sulinowo w ramach obowiązującego PUL pochodzi z różnego rodzaju cięć, a mianowicie:

  • Cięć rębnych –  usuwanie z lasu drzewostanów „dojrzałych” (w wieku rębnym). Celem tych cięć jest pozyskanie surowca dla przemysłu oraz przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • Cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) –  usuwanie z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu, z przeznaczeniem dla przemysłu oraz pozostawione do naturalnego rozkładu;
  • Cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

W Nadleśnictwie Borne Sulinowo według opracowanego PUL na lata 2022-2031 przewidziane jest pozyskanie drewna w łącznej ilości 760 958 m3 grubizny. W tym:

  • Etat cięć w użytkowaniu rębnym – 370 958 m3 grubizny;
  • Etat cięć w użytkowaniu przedrębnym – 390 000 m3 grubizny.

 

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli, zakładów produkujących galanterię ogrodową  oraz mniejszych zakładów stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uprawa testująca sosny zwyczajnej

Uprawa testująca sosny zwyczajnej

Nadleśnictwo Borne Sulinowo założyło uprawę testującą sosny zwyczajnej

Wiosną 2014 r Nadleśnictwo Borne Sulinowo założyło w leśnictwie Dobrzyca uprawę testującą sosny zwyczajnej dla wyłączonych drzewostanów nasiennych  regionu III – gdańsko-szczecineckiego.
Na uprawie o powierzchni 3.90 ha posadzono potomstwo 30 drzewostanów nasiennych (28 WDN-ów regionu III i dwóch drzewostanów uwzględniających standard lokalny i krajowy). Na każdym z 30 poletek tworzących jeden blok, posadzono 100 sadzonek w więźbie 1,5x1,5 metra.  Doświadczenie powtórzone jest w czterech blokach.