Asset Publisher Asset Publisher

Nasze Lasy

Pod względem organizacyjnym Nadleśnictwo Borne Sulinowo wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Jesteśmy nadleśnictwem jednoobrębowym
o lesistości 62,0 %. Zasięg terytorialny to obszar o powierzchni 296,81 km².

Powierzchnia ogólna nadleśnictwa wynosi 20 454,76 ha, z czego grunty leśne oraz związane
z gospodarką leśną stanowią 18 309,75 ha. Nadleśnictwo jest podzielone na 11 leśnictw.

Obszar nadleśnictwa zdominowały siedliska borowe z przewagą sosny. Bór świeży zajmuje 64,63%, a bór mieszany świeży 28,72% powierzchni.

Prawie 7 tys. ha naszych terenów stanowią różne formy ochrony przyrody, takie jak rezerwat „Diabelskie Pustacie”, dwa Obszary Natura 2000 i dwa Obszary Chronionego Krajobrazu. Mamy też 5 pomników przyrody i dwa gniazda bielika.

Dominującym typem gleb w Nadleśnictwie Borne Sulinowo są gleby rdzawe, które zajmują 94,45% powierzchni gruntów leśnych. Aż 58,2% powierzchni gleb stanowią gleby porolne.

Obszar Nadleśnictwa Borne Sulinowo leży w zlewni rzeki Piławy, charakteryzuje się też dużym bogactwem jezior.

Prawie połowa nadleśnictwa była do 1991 roku poligonem wojskowym. Obecnie rosną tam już lasy. Mamy też czynny poligon, jest to 21. Centralny Poligon Lotniczy Nadarzyce, który tworzy w nadleśnictwie prawie 5 tys. ha strefy zamkniętej.
Rozległe wrzosowiska, piękne Zalewy Nadarzyckie i ciekawa historia czynią nasze tereny popularnymi dla turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcji #sprzątaMY, w naszym nadleśnictwie na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się pod numer telefonu 661 661 311. Akcja rozpocznie się
o godzinie 11:30 i potrwa do 13:30, a posprzątamy Głowę Orła i okolice.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.