Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja leśna

Edukacja leśna społeczeństwa to jedno ze statutowych działań Lasów Państwowych. Prowadzona jest w oparciu o Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa. Dbanie o prawidłowy wizerunek lasów i leśników to zadanie, na które nie powinno zabraknąć czasu i chęci.

W 2011 roku pracownicy biurowi i terenowi nadleśnictwa wzięli udział w:
•    Lekcjach terenowych;
•    Spotkaniach z leśnikiem w szkołach;
•    Spotkaniach edukacyjnych z leśnikiem poza szkołą;
•    Konkursach leśnych (wiedzy, plastycznych, literackich itp.);
•    Akcjach i imprezach okolicznościowych.
Wzięło w nich udział 845 osób (701 ze szkół podstawowych, 29 z gimnazjów, 25 ze szkół ponadgimnazjalnych i 90 osób dorosłych).
 
W związku z ustanowieniem roku 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów najważniejszym wydarzeniem edukacyjnym było spotkanie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej pt. „Międzynarodowy Rok Lasów – Las całkiem blisko nas", na którym przedstawiono ideę MRL, przekazano wiedzę na temat pracy leśników i walorów przyrodniczych borneńskich lasów.

Zwieńczeniem roku w edukacji leśnej był konkurs fotograficzny „Las wokół nas", skierowany do wszystkich miłośników lasów wokół Bornego Sulinowa.

Nadleśnictwo Borne Sulinowo współpracuje w zakresie edukacji leśnej między innymi ze szkołami podstawowymi, gimnazjalnymi oraz ponadgimnazjalnymi, z przedszkolami i Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Bornem Sulinowie.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozminowanie w Nadleśnictwie

Rozminowanie w Nadleśnictwie

Nadleśnictwo Borne Sulinowo uczestniczy w realizacji projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP"

Projekt realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego UE Infrastruktura i Środowisko - strona programu www.pois.gov.plw ramach działania 2.2. Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich. Koszt całkowity projektu to 130 mln zł. Jest on realizowany na terenie całej Polski w 58 nadleśnictwach, a jego działania obejmą zasięgiem obszar ponad 30 000 ha.

 

Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.

 

W ramach projektu realizowane będą następujące działania:

1. Wykonanie rozpoznania saperskiego i oczyszczenia terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych

2. Ocena przyrodnicza terenów

3. Ocena geośrodowiskowa terenów

4. Usuwanie zanieczyszczeń gruntowych

5. Rozbiórka lub zabezpieczenie obiektów powojskowych i porządkowanie terenu

6. Przygotowanie i rewitalizacja podłoża gruntowego

7. Działania związanie z ochroną gatunków i siedlisk

8. Odnowa i przebudowa drzewostanów z dostosowaniem ich składu gatunkowego do warunków siedliskowych

 

Wszelkie informacje związane z projektem można znaleźć na stronie internetowej Jednostki Realizującej Projekt - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które z ramienia beneficjenta Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe koordynuje projekt.

 

Adres strony internetowej projektu:

www.ckps.lasy.gov.pl zakładka Projekty PGL LP - Rekultywacja poligonów