Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja leśna

Edukacja leśna społeczeństwa to jedno ze statutowych działań Lasów Państwowych. Prowadzona jest w oparciu o Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa. Dbanie o prawidłowy wizerunek lasów i leśników to zadanie, na które nie powinno zabraknąć czasu i chęci.

W 2011 roku pracownicy biurowi i terenowi nadleśnictwa wzięli udział w:
•    Lekcjach terenowych;
•    Spotkaniach z leśnikiem w szkołach;
•    Spotkaniach edukacyjnych z leśnikiem poza szkołą;
•    Konkursach leśnych (wiedzy, plastycznych, literackich itp.);
•    Akcjach i imprezach okolicznościowych.
Wzięło w nich udział 845 osób (701 ze szkół podstawowych, 29 z gimnazjów, 25 ze szkół ponadgimnazjalnych i 90 osób dorosłych).
 
W związku z ustanowieniem roku 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów najważniejszym wydarzeniem edukacyjnym było spotkanie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej pt. „Międzynarodowy Rok Lasów – Las całkiem blisko nas", na którym przedstawiono ideę MRL, przekazano wiedzę na temat pracy leśników i walorów przyrodniczych borneńskich lasów.

Zwieńczeniem roku w edukacji leśnej był konkurs fotograficzny „Las wokół nas", skierowany do wszystkich miłośników lasów wokół Bornego Sulinowa.

Nadleśnictwo Borne Sulinowo współpracuje w zakresie edukacji leśnej między innymi ze szkołami podstawowymi, gimnazjalnymi oraz ponadgimnazjalnymi, z przedszkolami i Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Bornem Sulinowie.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcji #sprzątaMY, w naszym nadleśnictwie na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się pod numer telefonu 661 661 311. Akcja rozpocznie się
o godzinie 11:30 i potrwa do 13:30, a posprzątamy Głowę Orła i okolice.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.