Przejdź do treści

Wydawca treści Wydawca treści

Selekcja, nasiennictwo i hodowla lasu.

Żeby cieszyć się dorodnymi i zdrowymi drzewostanami, trzeba dobrze „wystartować”. Selekcja, nasiennictwo i hodowla lasu mają, w największym skrócie, zapewnić jak najlepszy start. Wyselekcjonowane drzewa, dają najlepszy materiał nasienny, z którego na szkółce zostaną wyhodowane sadzonki. Po ich posadzeniu na uprawie zaczyna się wykonywać zabiegi hodowlane, które pomagają kształtować drzewostany wg zamierzonego planu.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 7,33 ha Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych (WDN) sosny oraz 59,27 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych (GDN) sosny. Zapewnia to zbiór odpowiedniej ilości nasion sony na potrzeby gospodarstwa szkółkarskiego.

Podnoszenie jakości drzewostanów realizowane jest poprzez zakładanie upraw pochodnych.  Znajduje się ich na terenie nadleśnictwa: 16,44 ha "w bloku' i 52,91 ha ‘'poza blokiem''. Nadleśnictwo zaprojektowało dla własnego Wyłączonego Drzewostan Nasiennego (WDN) dwa nowe bloki upraw pochodnych o łącznej powierzchni 72,17 ha.

Średnio w roku, w Nadleśnictwie wykonuje się:
•    121 ha odnowień;
•    147 ha czyszczeń wczesnych (CW);
•    347 ha czyszczeń późnych (CP);
•    201 ha trzebieży wczesnych (TW).

W latach 1995 - 2009 na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo zalesiono 2588 ha nieużytków stanowiących w głównej mierze tereny byłego poligonu wojsk radzieckich. Zniszczone ciężkim sprzętem bojowym (czołgi, wozy opancerzone) klasyczne układu glebowe, zagęszczony do 60 cm głębokości, do twardości niemalże betonu grunt, różnego rodzaju pozostałości popoligonowe – są to codzienne problemy związane z uproduktywnieniem terenów byłej bazy wojsk radzieckich. Średnio roczny rozmiar prac zalesieniowych na przełomie ostatnich lat kształtował się na poziomie ponad 200 ha.
Uprawy zakładane na najuboższej glebie w 1998 i 1999 r. były nawożone, na łącznej powierzchni 600 ha. W roku 2004 nawożenie prowadzono na powierzchni 82 ha, a w 2005 roku na 72 ha upraw.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Żeby cieszyć się dorodnymi i zdrowymi drzewostanami, nie wystarczy tylko „dobrze” je posadzić. Czasami trzeba drzewostany chronić przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi, atmosferycznymi i antropogenicznymi. To zadanie realizuje szeroko rozumiana ochrona lasu.

Lasy Nadleśnictwa Borne Sulinowo corocznie zagrożone są żerem pierwotnych i wtórnych szkodników owadzich. Monitorowanie oraz walkę o zachowanie trwałości lasów prowadzi się poprzez wykładanie pułapek klasycznych, feromonowych, ścinkę i korowanie drzew zasiedlonych, a w ostateczności poprzez zwalczanie chemiczne.
W ostatnich latach zwalczano gradacje brudnicy mniszki.
Biologiczną walkę z patogenami grzybowymi prowadzi się poprzez zabezpieczanie pniaków preparatem PgIBL oraz, sporadycznie, przez mechaniczne usuwanie opanowanych drzewek.

Drogą stosowania szeregu zabiegów gospodarczych realizowana jest ogniskowo-kompleksowa metoda ochrony lasu. Zasadniczym celem tej metody jest podnoszenie biologicznej odporności drzewostanów poprzez sztuczne zagęszczanie populacji organizmów antagonistycznych w stosunku do organizmów szkodliwych oraz dokonywanie przekształceń w drzewostanach, stanowiących potencjalne ogniska gradacyjne. Dotyczy to fauny owadożernej, zwłaszcza ptaków oraz owadów, pająków, nietoperzy.

Ograniczanie szkód od zwierzyny Nadleśnictwo prowadzi poprzez indywidualne (chemiczne i mechaniczne) oraz powierzchniowe (grodzenia) formy ochrony drzewek.
W warunkach Nadleśnictwa Borne Sulinowo istotne znaczenie mają szkody powodowane przez czynniki atmosferyczne. W ostatnich latach były to m. in. długotrwałe susze, silne wiatry wywalające, późne przymrozki wiosenne i zastoiska mrozowe.

Ochrona przeciwpożarowa.
Od 2012 roku wszystkie lasy Nadleśnictwa Borne Sulinowo należą do II kategorii zagrożenia pożarowego. Dzięki zbiorowemu wysiłkowi pracowników Nadleśnictwa, systemowi monitoringu, patrolom naziemnym i lotniczym odnotowuje się niewielkie ilości pożarów i niskie straty biologiczne. Ilość pożarów w poszczególnych latach przedstawiono w tabeli.

  
rok
ilość powierzchnia (ha) - ogółem pow. bez strat pow. ze stratami wartość strat
2008 5 9,14 7,96 1,18 7327,00
2009 14 9,21 9,21 - -
2010 1 0,10 0,10 - -
2011 3 1,03 1,03 -

-

 
 
2012 3 0,30 0,30 - -
2013 5 0,52 0,30 0,22 2225,23



Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 23 punkty czerpania wody. Nadleśnictwo posiada 3 bazy sprzętu p.poż oraz samochód patrolowo-gaśniczy. Do monitoringu naziemnego służą dwie dostrzegalnie: drewniana w Leśnictwie Machliny i żelbetowa w Leśnictwie Liszkowo.