Wydawca treści Wydawca treści

Selekcja, nasiennictwo i hodowla lasu.

Żeby cieszyć się dorodnymi i zdrowymi drzewostanami, trzeba dobrze „wystartować”. Selekcja, nasiennictwo i hodowla lasu mają, w największym skrócie, zapewnić jak najlepszy start. Wyselekcjonowane drzewa, dają najlepszy materiał nasienny, z którego na szkółce zostaną wyhodowane sadzonki. Po ich posadzeniu na uprawie zaczyna się wykonywać zabiegi hodowlane, które pomagają kształtować drzewostany wg zamierzonego planu.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 7,33 ha Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych (WDN) sosny oraz 59,27 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych (GDN) sosny. Zapewnia to zbiór odpowiedniej ilości nasion sony na potrzeby gospodarstwa szkółkarskiego.

Podnoszenie jakości drzewostanów realizowane jest poprzez zakładanie upraw pochodnych.  Znajduje się ich na terenie nadleśnictwa: 16,44 ha "w bloku' i 52,91 ha ‘'poza blokiem''. Nadleśnictwo zaprojektowało dla własnego Wyłączonego Drzewostan Nasiennego (WDN) dwa nowe bloki upraw pochodnych o łącznej powierzchni 72,17 ha.

Średnio w roku, w Nadleśnictwie wykonuje się:
•    121 ha odnowień;
•    147 ha czyszczeń wczesnych (CW);
•    347 ha czyszczeń późnych (CP);
•    201 ha trzebieży wczesnych (TW).

W latach 1995 - 2009 na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo zalesiono 2588 ha nieużytków stanowiących w głównej mierze tereny byłego poligonu wojsk radzieckich. Zniszczone ciężkim sprzętem bojowym (czołgi, wozy opancerzone) klasyczne układu glebowe, zagęszczony do 60 cm głębokości, do twardości niemalże betonu grunt, różnego rodzaju pozostałości popoligonowe – są to codzienne problemy związane z uproduktywnieniem terenów byłej bazy wojsk radzieckich. Średnio roczny rozmiar prac zalesieniowych na przełomie ostatnich lat kształtował się na poziomie ponad 200 ha.
Uprawy zakładane na najuboższej glebie w 1998 i 1999 r. były nawożone, na łącznej powierzchni 600 ha. W roku 2004 nawożenie prowadzono na powierzchni 82 ha, a w 2005 roku na 72 ha upraw.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcji #sprzątaMY, w naszym nadleśnictwie na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się pod numer telefonu 661 661 311. Akcja rozpocznie się
o godzinie 11:30 i potrwa do 13:30, a posprzątamy Głowę Orła i okolice.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.